Barbut Nasıl Oynanır? Barbut Nedir?

Barbut ilk olarak crapaud olarak bilinirdi (Fransızca kurbağa anlamına gelmektedir. Bu isim oyuncuların sokaklarda barbut oynalarken aldıkları çömelme pozisyonundan esenlenerek verilmiştir. Oyunun bugünkü popülerliğine ulaşmasının Afrikalı Amerikalı topluluklar arasında çok yaygın olması sayesinde mümkün olduğu söylenmektedir.

Barbutun Tarihçesi

Barbut, hazard adlı eski İngiliz oyununun basitleştirilmiş halidir. Bu oyunun başlangıcı karmaşıktır ve haçlı seferlerine uzanır,dahasında fransız kumarbazlardan etkilenilmiştir. Oyunun modern versiyonu olan amerikan versiyonu, New Orleans’a Louisana toprak sahiplerinin önde gelenlerinden biri olan politikacı ve kumarbaz Bernard Xavier Philippe de marigny de Mandeville tarafından getirilmiştir. Bernard’ın versiyonunda oyuncuların kumarhaneyi kurallardaki bir açığı kullanarak zarar uğratmaları mümkündü. John H. Winn adlı bir kişi bu açığı kurallara “geçilmez” bahis opsiyonu ekleyerek düzeltmiştir. İşte bu düzeltilmiş versiyon şu anda kullanımda olan versiyonla aynıdır.

Barbut Nasıl Oynanır?

İki kişi veya iki grup arasında oynanır. Bazı zar sayıları kazanır bazı zar sayıları kaybeder. İki bölüme ayrılarak ortaya konan değerlerin hepsini kazanan zar sayıları düşeş (6+6), dübeş (5+5) ve düşe (3+3), kaybeden zar sayıları ise dörtcihar (4+4), dubara (2+2) ve hepyek (1+1) dir. Öne sürülen değeri kazanan zar sayısı şeşbeş (6+5) kaybeden zar sayısı ikibir (2+1) dir. Diğer zar sayıları ne kazanır, ne kaybeder.

Oyuna başlayanın zar üstünlüğü vardır. Oyuna başlayan, kazanan bir zar atarsa öbür oyuncu zar atamaz.kazanma olasılığı 0.492929’dur. Zarla oynanır. İki zar atıldığında toplamı 7 veya 11 ise kazanılır, 2-3-12 ise kaybedilir, 4-5-6-8-9-10 ise oyuncu bu toplamı veya 7’yi bulana kadar zarları atmaya devam eder. eğer zarlar toplamını atarsa kazanır, 7’yi atarsa kaybeder.

Leave a Comment